Družstvo

Autor: Štefan Vidlár | 25.9.2019 o 8:23 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  44x

Bude tam sad banán – kiwi, tam dorostú velké ďivy. Mango, liči, hurmikaki, chystajme si ludé praky!   Pola, role, lúky, sady, nebudú tak hnet bes vady. Stavjat budeš ve velikém, draho prodáš letmým cvikem.

Družstvo ako také nebolo vynálezom  komunistov. Rodák z Brezovej pod Bradlom (viete, je tam mohyla M. R. Štefánika) Samuel Jurkovič založil v Sobotišti Gazdovský spolok a prvé na európskom kontinente úverové družstvo. Na Slovensku ich potom v druhej polovine 19. storočia vzniklo viac. Ľudia asi načas uznali, že v dobre fungujúcom kolektíve môže byť väčšia sila a úspech. Komunisti si túto bohumilú myšlienku privlastnili (tak, ako ostatne aj mnohé ďalšie)  a obliekli ju do marxleninského kabáta. A v takých Slušoviciach za socíku ten kabát trošku odopli a na svete bola poľnohospodárska senzácia. Čo potom stále prežívajúce družstvá v Izraeli – kibuce? Toto všetko snáď svedčí o tom, že myšlienka  družstevníctva bola a je životaschopná.

Preto „nechápem“, prečo po nežnej pán „Montenegro“ od nej tak vehementne odskočil, aby výsledkom bola ladom ležiaca neobrobená slovenská zem, kvantá nezamestnaných na vidieku, potravinová nesebestatočnosť, devastácia vybudovaného atď.  Že by kvôli odstráneniu kvázi komunistického úspešného dedičstva, že by kvôli lokajskému otvoreniu trhov pre iných dravcov, že by...? Krátkozraké! 

V tejto politike sa darilo a darí aj súčasným kazisvetom. Mizerne vyjednané dotácie pri vstupe do EÚ a ich negatívny prenos až do súčasnosti, embargá a sankcie poškodzujúce najmä našich domácich výrobcov, korupčná domáca dotačná politika cielená nie na produkciu, ale na výmeru a kamarátov, nedostatočná kontrola podozrivého importu, nesystémová podpora domácich výrobcov zo strany štátu, „lichvárske“  obchodné reťazce, štátom tolerované kšeftovanie s pôdou a pozemkami, kšefty a podvody s dotáciami a podobne a podobne a podobne.

Tak, slovutní páni politici!

 Nemáte pocit, že je čas konečne napraviť pokazené a dať pracovitému ľudu predovšetkým na vidieku skutočne reálnu šancu žiť a tvoriť? Uvedomujete si, koľko také poľnohospodárstvo zamestná ďalších súvisiacich profesií?

K tomu vám prajem veľa úspechov.

                        dedo Pejo

PS:

RADA: Keby sa vám do toho moc nechcelo, tak podčiarkujem, že sú tu ešte lesy (tam sa vám tiež „darí“) a voda, ktoré možno rozkradnúť a zničiť tak, ako skoro všetko predchádzajúce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?