Pračka old story

Autor: Štefan Vidlár | 3.10.2019 o 9:04 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  43x

  Doba kešu   Arašidy, pistácie, kešu, dnes je doba kešu. Peňíze, peniaze, peňeži, hnet sa horko zasňeží. Prachy, ďengy, love, enem ďatel od sebja klove.

Je to uš dávno, hnet na začátku nových, jakože demokratických časú po ňežnej.

 

Za socíku sme ňigde necestovali, lebo nám bylo jaksi proci chupom to prosebňí, či úplatkárské ponižování sa pri získávání devízového príslubu, vízovej dološky, zhromažďováňá černých valut a drobného kontrabandu na šmelinu za účelem hmotného vylepšeňá socialistickej dovolenky v „prehňitém“ kapitalizmje. Vy mladší uš aňi netušíte o co vlastně išlo.

Fčil, ket sa furt prevalujú prúsery s prepíraňím černých prachú, spomjel sem si, že aj my novodobí svjetáci Záhoráci v ňičem nezaostáváme a téš sme f tém euforickém časi preprali „tvrdú“ mjenu, konkrétňe taliánské lýry a tých, jak si pamjetňíci spomenú, bylo moc.

 

Prvý krát sme vycestovali nedaleko San Marína do Cesenatika a Ravenny.  Prvý krát sme došli na pláš k moru a pochopitelňe ze šeckým (Bias z Priene: „Omnia mea mekum porto“, že?), co sme mjeli, lebo komunistama vypjestovaná nedúvjera v žraločí kapitalizmus zafungovala. Písek jasňe odďeloval suchú a mokrú časť pískovej pláže. Štatisticky sa ukazovalo, že relatívne  spokojné vlnky chodzá vícej méňej hore dole len po určitú hraňicu. Tak sme sa na deke, ešte s našským proviantem a teplu odolnýma zásobama, s predpotopňíma mobilama, dokladama aj se šeckýma penězama, pjekňe bespečne s rezervú usadzili asi o dva metre výšej nad túto lajnu, a začal dovolenkový ráj.

 

Sem tam ho ale narušili alemáňskí dúchodci (jasné, že kvúli zlavje sme byli na dovolenke po hlavňí sezóňe), kerých prekyprené tvary sebajvjedomých dúchodkýň Gertrúd, Rosamund a Angel  v odvážných plafkách púsobili fujnato antilibidňe aš depresívňe a ešče jakš takš potentňímu Záhorákovi na dobrej náladze ňijak nepridávali. Lepší bylo zaspat a sňívat, no né na dúho, lebo po dosáhnucí huadziny alfa netušený dvojmetrový černoch s ohromným huasiskem na celé pobreží za ušama zavrískal: „ KOKO BELO, KOKO BELO!“.  F tem časi téš nejedna vlnka sem tam donésla na pláš zákerňe malé neviďitelné kúsky maziva z lodzí, keré sa pri drhnuťí pískem do pórú pokošky tak vmasírovali, že aj najlepší šampóny mjěli co robit, aby sa ich zbavili. Benzín aňi acetón sme si ze sebú, žel, nezebrali. Prosto ráj. Nevyprávjajíc, že vedla - blísko hotelovej pláže byl vyhraděný prostor pro vjěnčeňí a kúpaňí místňích čoklú a tak sem tam sa stalo, že mazivo z lodze sa zamněňilo za mazivo psí.

 

A propó, ale vrácme sa k temu našemu prepíraňú peňes. Je to prosté, došla jedna, fakt počas celého pobytu iba jedna, mimorádně dúhá vlna, taká minicunami a neš sme sa scihli zorientovat, spláchla naše ležovisko se vším všudy. Slaná vodivá voda skratovala výkvjet ftedajší mobilnej elektrotechniky, téš digitálky, keré naprík reklamje, sa ukázali né celkom vodoťesné, doklady a prachy sa namočili a rádňe preprali. Dva dňi sme nevylézli z izbice, na kobercoch a postelách sme sušili a vyrovnávali šecko papírové. Chvála Bohu, podarilo sa, ňigdo nás aňi z mafije neprichycil a prepraté peňíze sme postupně zlegalizovali výmněnú za všakovaté tovary a služby a v zdraví sa vrácili dom. Nevím, písal sa rok tak 1993/4, snát uš je to premlčané...

 

dedo Pejo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.

Útočník v Nice zabil troch ľudí, viacerí sú zranení

Útočník zabíjal vo francúzskom meste Nice


Už ste čítali?